četvrtak, 30. siječnja 2014.

Madame de Pompadour

Nedavno sam od momka uzela knjigu "Madam de Pompadour" Jules et Edmond de Goncourt. Počela sam je čitati, ali ne znam ni sama šta me omelo, pa sam je ostavila i sad opet nastavljam s čitanjem. I prije sam na blogu pisala o tome koliko volim historijske knjige, romane, koji se baziraju na istinitim događajima, o kojima m smo učilli u  školi i sl. Međutim najviše volim ovakve vrste romana koji ne govore samo o historijskim činjenicama, tipa o ratovima, bitkama, nego koji na prvo mjesto stavljaju neku historijsku ličnost, kao što je ovdje madam Pompadur, i pišu o njihovim životima (na osnovu historijskih činjenica) ljubavima, usponima, padovima... Madam Pompadur je opet oživjela i između korica ove knjige priča svoju priču...





Vjerujem da je malo onih osoba koji nisu čuli za madame de Pompadour, jer čim biste se takli historije, spomenuli Francusku i Luja XV došli biste i do njenoga imena. O njoj se pričalo i pričat će se, napisane su knjige, snimljeni filmovi, izvođene operete u Londonu  i na Broadwayju.


Madam de Pompadur (Jeane-Antoinete Poisson, 1721. - 1764. god.) bila je uticajna ljubavnica Luja XV i velika mecena književnika i umjetnika, prva osoba koja je dospjela u Versaj a nije bila plave krvi

Rođena kao kćerka Fransoaza Puasona i njegove žene Madeleine de La Mote. Međutim, neki teoretičari smatraju da je njen biološki otac bio ljubavnik njene majke, bogati trgovac Le Norman de Turnehem. Djetinjstvo je provela u samostanu, što joj je omogućilo sjajno obrazovanje i lijepe manire, a majka je puno uložila u njeno dalje školovanje angažujući tutore koji su je učili književnosti, muzici, umetnosti, slikanju, plesu...
Bila je inteligentna, lijepa i prefinjena, osvajala je šarmom i harizmom. Interesantan sagovornik i žena od koje je moglo mnogo toga da se čuje. Kasnije, kada je postala kraljeva ljubavnica, sa njom su se savjetovali čak i ministri i važni ljudi iz svijeta politike. Kada se udala, dobila je i imanje koje je bilo smješteno nedaleko od kraljevog terena za lov u šumi Senart.

Ovalnog lica, malih usana, elegantnog držanja i izuzetne inteligencije, smatrana je ljepoticom i lako je našla put do visokog društva i francuske elite toga vremena. Posjećivali su je mnogi filozofi, uključujući i Voltera, koji je bio njen veliki prijatelj. Postala je poznata i priznata u Parizu, pa je tako i kralj čuo za nju. Izuzetno širokih shvatanja, slobodoumna i neukrotiva, madam De Pompadur podsticala je mislioce i umjetnike, važila za nekog ko postavlja standarde i "trendove". Pomagala je Volteru i enciklopedistima, željela je da saznaje, njena radoznalost bila je bezgranična. Bila je izuzetno sposobna žena, od slikara najviše je volela Bušera, koji je bio i jedan od njenih štićenika.


Dvorani i kler nisu je prihvatali i morala je da bude veoma lukava i sposobna kako bi održala svoj položaj. Historičari tvrde da je uspjevala sve da kontroliše i da je, iako nije imala direktan uticaj na politiku, svaka odluka zapravo bila njena, jer je odlično radila "iza kulisa" i toliko bila moćna u odnosu na vladara da jednostavno nije mogao da joj odoli.
Kralj je trpio osude jer se zaljubio u ženu bez aristokratskog porijekla, ali nije mu bilo važno. Jedino je ona bila bitna, njena ljubav i blizina. Savremenici tvrde da je imala izuzetno dobar odnos sa kraljevom ženom Marijom. Iako je za to vreme bilo sasvim normalno i prihvatljivo da kralj ima ljubavnice, nijedna nije bila u dobrim odnosima sa kraljicom. Ali, madam De Pompadur je smatrala da će na taj način smanjiti grižu savesti koju Luj eventualno osjeća i tako ga još više približiti sebi.
Koliko je bila uticajna govori i činjenica da se 1755. godine austrijski diplomata Venzel Anton Kaunic njoj obratio da interveniše u pregovorima koji su doveli do Versajskog ugovora. Tako su se Austrija i Francuska ponovo ujedinile kao saveznici, što je uticalo i na Sedmogodišnji rat, u kojem su se Austrija, Francuska i Rusija borile protiv Prusije i Engleske. Francuska je iz rata izašla teritorijalno smanjena, gotovo potpuno finansijski uništena i potisnuta kao kolonijalna sila, za šta su savremenici najviše krivili upravo madam De Pompadur.


Ostavila je trag gdje god se pojavila, a neki izvori navode da je na nju kralj potrošio novca koji bi se danas brojao milijardama, što je, između ostalog, doprinjelo i općoj krizi francuske monarhije. Zanimljivo je da je bila kraljeva ljubavnica samo pet godina. Francuski biskup nije mogao da je podnese, želio je da se madam spali na lomači, ali kraljeva ljubav bila je jača. Imala je dva spontana pobačaja, nije uspjela Luju da rodi dijete.
Izvori navode da je između 1746. i 1749. godine sama tražila da kralju dovedu mlađe ljubavnice koje bi je zamijenile. Poslije Luja imala je druge muškarce, između ostalog i čuvenog zavodnika Kazanovu. Iako su lijepa markiza i kralj bili ljubavnici samo do 1750. godine, ostali su doživotni prijatelji, ona je bila njegova poverenica i savetnica, i živela je na dvoru punih 20 godina, sve do smrti 1764. godine.

Umrla je mlada, u 42. godini, od tuberkuloze. Dok je ispraćao iz Versaja kovčeg svoje ljubavnice, padala je kiša i kralj je plakao. Jedino što je uspio da kaže bilo je da žali što „markiza neće imati dobro vrijeme za posljednje putovanje“.


Poslije smrti madam De Pompadur Luj je imao ideje kako da finansijski oporavi državu, predlagao je i razne reforme, ali je pao u duboku depresiju i napustio sve planove. Umro je deset godina poslije svoje ljubavnice, 1774. godine, od velikih boginja. Od njegove djece sa zakonitom ženom nijedno nije doživelo da preuzme presto, pa ga je naslijedio unuk, Luj XVI.
Volter, njen veliki prijatelj, posle njene smrti je rekao: Tugujem i zahvalan sam joj...Iskrena od rođenja, voljela je kralja zbog njega samog, imala je pravednost u duši i pravde u svom srcu. Sve se to ne vidi svaki dan.


... Ovaj post je u biti samo uvertira, jer ću u nekom od narednih postova da napišem pokoju riječ o knjizi koju sam tek počela čitati. Ne sumnjam da će knjiga biti odlična, jer ipak jedna je bila madam Pompadur.

ponedjeljak, 27. siječnja 2014.

Post no. 216 - Džemperi :)




                                                             1. Čaj  - spreman
                                                             2. Pape - spremne
                                                             3. Playlista - spremna

E sad mogu početi ...


S tim da u zadnje vrijeme pišem o odjeći ili nekim modnim aksesoarima, odlučila sam da tako i nastavim, pa ću u ovom postu pisati ni manje ni više nego o džemperima. :)
Ja sam ih već odavno pripremila, ali zadesile nas proljetne temperature, u sred zime, tako da uopće nisam imala priliku da ih nosim. Užas!
S tim da nam je napokon došao snijeg, i zimske temperature ( koliko - toliko) mislim da je vrijeme da posegnem za džemperima koji su se krili tamo negdje u ormarima.
Iz tog razloga, danas sam morala prekopati ormare, opet postaviti topliju odjeću na mjesta koja su baš, baš na dohvat ruke. Iznenadila sam se nekim stvarima, onako bile su ostavljene i čekale su neka hladnija vremena, tako da sam skoro i zaboravila da ih imam.








Došlo je vrijeme za džempere, male, velike, one baš oversized i sl. Ja prije nisam bila neki fan džempera, ni sama ne znam zašto, možda nisam ni razmišljala o tome na koliko načina i s čim ih sve mogu kombinovati, ali  kad sam malo guglala, naišla sam na neke super ideje, i sad ih volim. Crveni, crni, bijeli, šareni, pleteni, končani, ma svi dolaze u obzir.
S tim da sad imamo veliki izbor raznoraznih ogrlica, kragnica i sl. dodataka i najobičniji džemper možete učiniti da izgleda wooow!!!




Ja sam se naročito obradovala oversized džemperima s perlicama, na koje sam totalno i zaboravila. Oni su napravljeni kao od kožnih trakica, i poteški su, možda ih zato i nisam toliko nosila, ali očito su kvalitetni čim su se prenijeli sa generacije na generaciju. :)




Mogu se kombinovati sa suknjama, običnim farmerkama, tajicama - sve zavisi kako ko voli. Kao što sam već rekla mogu se dodati i kojekakvi aksesoari ili kao što neke djevojke vole nositi sa oversized šalovima, - kako god džemperi su uvijek In, topli su,  udobni, i u ovo vrijeme su više nego dobrodošli.
Ukoliko želite neke neobične džempere, i džempere koje neće imati pola grada posjetite neki second - hand ili vintage shop, buvljak, neku pijacu i sl. tamo ćete sigurno uspjeti naći.

Ja sam svoje pripremila i jedva čekam da ih prošetam :) :)

xx

četvrtak, 23. siječnja 2014.

Biseri - pearls!


                                "Žena bi trebala biti dvije stvari - elegantna i fantastična." Coco Chanel



Biseri su tvrdo, često, najčešće okruglo strano tijelo od sedefa, koje se stvara u određenim vrstama mekušaca.
Biseri su vječna elegancija, nikad nisu i njikad neće izići iz mode. Vjerujem da svaka od vas ima barem jedan komad nakita koji je napravljen od bisera. Svaka žena bi trebala imati bisernu ogrlicu (sasvim su dovoljne i perle koje podsjećaju na bisere). Kada je debitirala kao prva dama,  Jacqueline Kennedy je bisernu ogrlicu u tri niza učinila bezvreneskim modnim dodatkom. Pedeset i nešto godina kasnije, biserna ogrlica još uvijek je simbol elegancije i stila.



U Starom vijeku su biseri bili vrlo cijenjeni, bez obzira da li se radilo o Arabiji , Perziji ili Indiji. U islamskim zemljama biseri simboliziraju djevičanstvo. Za kurdske mističare je biser :„ Embrij koji spava na dnu školjkine maternice.“ Kod starih Rimljana i Grka su biseri bili podjednako cijenjeni. Rimljani su preuzeli od Grka ime Margarita šta je istovremeno bilo i ime za ljubavnicu. Čitav niz školjki je kasnije dobio dodatak latinskog naziva margaritifera, pojam koji je do danas sačuvan u imenu cvijeta Margareta. U većini kultura biser je imao i ima simbolički karakter. U Kini biseri simboliziraju bogatstvo, mudrost i dostojanstvo; u Japanu sreću, u Indiji bogatstvo djecom, u mnogim djelovima svijeta suze. U arapskim kulturama se često žene uspoređuju sa biserima, kao i djelovi njihovog tijela npr. zubi. Osim toga se vjeruje da biseri djeluju afrodizijački , ali i da liječe Melankoliju i ludilo. U srednjem vijeku su biseri dobili sakralni karakter, predstavljali su ljubav prema bogu. U Novom zavjetu: „ Dvanaest vrata - dvanaest bisera: svaka od svoga bisera. A gradski trg - čisto zlato, kao prozirno staklo.“ (Otkrivenje). Zahvaljujući spominjanju bisera u Bibliji postali su neizostavni dio demonstracije moći kršćanskih vladara koji su ih koristili u sklopu brojne simbolike.





Na internetu sam pronašla nekoliko korisnih savjeta, koji će vam dobro doći ukoliko imate nakit napravljen od pravih bisera.
PRIJE NOŠENJA BISERA:
  • stavite bisere nakon šminkanja, parfema i laka za kosu, kako navedene kemikalije ne bi došle na bisere
  • kozmetika, parfemi i lak za kosu sadrže kemikalije koje mogu oštetiti bisere
NAKON NOŠENJA BISERA:
  • obrišite bisere mekanom krpicom koja može biti vlažna ili suha. Time smanjujete skupljanje prljavštine i sprečavate da kiselina iz znoja izjede bisere.
  • možete oprati bisere u vodi ili nježnom sapunu. Nakon što ih operete, polegnite ih na navlaženu krpu i ostavite da se osuši. Nemojte ih nositi dok se potpuno ne osuše, u suprotnom ćete rastegnuti konac.
  • također ih možete obrisati mekanom krpicom i slanom vodom
  • Slijedeća metoda je da se upotrijebi kap maslinova ulja koje održava sjaj bisera. Kapni malo maslinova ulja na mekanu krpicu, utrljajte i ostavite da se osuše. Ovime smanjujete skupljanje prljavštine i sprečavate da kiselina iz znoja izjede bisere.
ŠTO VAŠI BISERI TREBAJU?
  • vlažan zrak
  • ne spremajte ih na vruće i suho mjesto
  • ne spremajte ih u sef
  • ne spremajte ih u zatvorenu plastičnu vrećicu
  • ovako ne mogu disati i ne dobivaju potrebnu vlagu
GDJE SPREMITI VAŠE BISERE?
  • u mekanu platnenu vrećicu
  • dalje od drugih oštrih predmeta koji im mogu naškoditi.

POVREMENO ODRŽAVANJE BISERA

  • povremeno možete otići do zlatara koji će provjeriti da li je konac još uvijek čvrst, ili to možete sami provjeriti
  • često nas pitaju koliko često treba promijeniti konac na bisernoj ogrlici, odgovor glasi: «kada je potrebno»
  • ako često nosite ogrlicu češće ćete morati mijenjati konac
  • pogledajte niti da vidite da li su se počele rastezati. Ako je tako, vidjet ćete više prostora između bisera. Također pogledajte da li su se niti počele cufati. Ako primijetite bilo koji od ovih znakova razmislite o mijenjanju konca

S tim da živimo u svijetu kakvom živimo, i da se danas sve pokušava prodati pod original, evo i nekoliko savjeta kako prepoznati prave od lažnih bisera:

Nekoliko je načina za otkrivanje prirodnih od umjetnih bisera:
  • test destrukcije
  • X-zrake
  • test zubima
  • test na suncu
  • ostali vidljivi znakovi
  • gustoća
  • izbušene rupe
  • dodaci, kopče

Test destrukcije

Ako prepolovite biser, moći ćete vidjeti njegovu pravu prirodu. Prirodni biseri se sastoje od mnogo slojeva ili imaju jezgru sa ovojnicom (Morski).  Umjetni imaju jezgru sa jednim ili više premaza koji se ljušte pri rezanju.  Naravno, morate znati razlikovati staklo obojano kao biser i sedef  kako bi mogli izvesti ovaj test (plastčni i smolasti se lakše razbiju). Ttakođer, uništit ćete biser.

X-zrake

Ako doista trebate znati ukoliko su vaši biseri pravi ili ne, te da li su prirodni ili umjetni, najbolje bi bilo da platite certificiranom gemologistu ta ih pregleda x-zrakama. X-zrake će pokazati unutrašnjost bisera.

TEST ZUBIMA

Kako bi izveli ovaj test sastružite po biseru bridom zuba (najbolje vrhom sjekutića) . Prirodni biseri se osjete kao posuti pijeskom, dok su lažni glatki. Prirodni biseri su građeni od slojeva (poput kamena su). Sitni valovi i nepravilnosti ovojnice mogu stvoriti pjeskasti ili kvrgavi osjećaj pod zubima. S druge strane, kod umjetnih tj. sintetičkih ovojnice se nanose glatko na savršeno glatke perle, takvi biseri će stvarati gladak osjećaj.

TEST NA SUNCU

Ovo je pouzdan test. Sastoji se u tome da iznesete bisere van na sunce ili ih stavite pod jako unutarnje svijetlo. Prirodni biseri neće biti savršeno jednaki pod sunčevom svjetlosti (osim jako skupih ). Moći ćete vidjeti varijacije u njihovom sjaju i boji. Ako se biseri savršeno slažu u boji i tonu, najvjerojatnije su lažni.

OSTALI VIDLJIVI ZNAKOVI

Prirodni biseri mogu biti savršeni ili imati nepravilnosti, kvrge, udubine, žlijebove… Međusobno se razlikuju u veličini i obliku. Pravi biseri mogu imati koncentrične žlijebove oko sebe, što neiskusni ljudi mogu zamijeniti za znakove umjetnih. Pravi dolaze u različitim oblicima, ali su rijetko savršeno okrugli (jako skupi).

GUSTOĆA

Gustoća je omjer mase i volumena nekog tijela. Pravi biseri su teži nego plastični, šuplji stakleni i smolasti jednakog volumena. Dobri stakleni biseri imaju gotovo jednaku gustoću kao i pravi. Lagani biseri su lažni, ali ako su teški ipak ne možete sa sigurnošću reći da li su pravi.

IZBUŠENE RUPE

Pravi biseri se buše s obje strane te se sastaju u sredini. Ako možete vidjeti spajalište, rupa će izgledati veća izvana nego iznutra. Rupe kod prirodnih bisera su tanke tj. uske. Lažni mogu imati rupe različite veličine na jednoj nisci. Rub oko rupe se kod lažnih bisera češće ljušti i može se vidjeti otisnuće od udarca bušilice, dok se kod pravih ne ljušti i rub je savršeno gladak. Bilo da je riječ o ljuštenju ili prozirnoj unutarnjoj perli, možemo reći da je biser lažan. Proučavanjem rupe se također može lako opaziti znak bojanja.

DODACI, KOPČE

U gotovoj ogrlici ili narukvici, prirodni biseri su češće odvojeni čvorovima nego lažni. Prirodni biseri imaju obično kopče i dodatke od zlata, sreba ili platine. Možete proučiti kopču i potražiti štambilj ili ugravirane znakove. Kopče često imaju sigurnosni mehanizam, npr. kuke, no pravi se biseri mogu prodati i sa drugačijim oblikom kopči (ako ju osoba teže otvara/zatvara). Međutim, nesigurne kopče se rijetko vide na dobrim biserima.


Znači biseri su bezvremenski modni dodaci  koje bi svaka dama trebala da ima. Bilo da se radi o pravim ili nekim bisernim perlama. Jedno je sigurno, biseri će uvijek da vaš outfit učine posebnim i da mu daju dozu elegancije.



Ovo je moja seharica u kojoj se kriju biserne menđuše, ogrlice, narukvice, broševi ...


Ja ih volim i nosim!

Volite li, nosite li Vi bisere???

xx

srijeda, 22. siječnja 2014.

Slučajni post (214)

Malo priče, puno slika ...














                                                                    1. Sve je jasno, budite mi pozdravljeni :)
                                                                    2. Vrijeme je za kafu, yaaay
                                                                    3.Sretan rođendan Samraaaaaaa!¨<3
                                                                    4. Kaže progonoza stiže snijeg :)
                                                                    5. <3 najviše
                                                                    6. Želim, želim, želim
                                                                    7. Prvo nije isključeno, ali drugo je sigurno :):):):)
                                                                    8.Napravila sam novi stranicu na Facebook-u, pa ako vam nije teško klik i like na Pippy in Wonderland - blog
                                                                    9. Nabacite osmijeh i uživajte :)

ponedjeljak, 20. siječnja 2014.

Lace iliti Čipka

 Pozdrav dragi/e moji/e!

Vjerujem da skoro svaka od vas u ormaru ima barem jedan odjevni predmet koji je napravljen ili na sebi ima dekoraciju od čipke.
 Čipka je samostalni, šupljikavi, ručni rad koji nastaje u doba renesanse na prostoru Mediterana i zapadne Europe.






Čipka je oduvijek bila sinonim za eleganciju, senzualnost. Popularna je u modi, a li i kao dekoracija interijera, tako da ste sigurno negdje vidjele, čipkane stolnjake, zavjese, namještaj, čaše, zdjele ukrašene čipkom.Pronašla sam i slike sa odličnim idejama, kako da ukrasite svoju kuću ili stan sa čipkom.





Postoje razne vrste čipke, ali one skuplje i kvalitetnije izrađuje se od svile te zlatnih i srebrnih niti, a jeftinije vrste i od sintetičkih vlakana. S tim da je čipka bila vrlo skupa, noslili su je samo pripadnici višeg društvenog sloja.. Prva čipka izrađivala se uz pomoć batića i igle, a kasnije se razvijaju i druge vrste čipke: kukičana, pletena i šlingana. U 19. stoljeću izumljen je čipkarski stroj, tada je čipka postala dostupna svim slojevima društva. Svaka zemlja ima svoju čipku, spominje se 108 različitih vrsta

Danas je čipka vrlo popularna, pa je sve više i više viđamo na modnim revijama svjetski poznatih dizajnera.



Na modnim revijama mogli smo vidjeti čipkane haljine, majice, topiće, u raznoraznim kombinacijama, ali i čipku kao dekoraciju bilo da se radi o kragnicama, čipka na rukavima, nakit od čipke i sl. Modni kreator nastoje da na svaki mogući način približe čipku kupcima.







Čipka uvijek izgleda lijepo i neodoljivo, osim u slučaju ako se pretjera s njom. S čipkom treba paziti, jer zna biti varljiva i otkriti više nego što bi trebala, pa zato preporučuju sitno rađenu čipku, jer sakrije više od krupno rađene čipke.
Ukoliko se nekad nađete u situaciji ( a vjerujem da ćete se naći) da "nemate" šta obući slobodno iz ormara izvadite neki čipkani komad iskombinujte ga s omiljenim hlačama ili suknjom i bit ćete spremni za izlazak.
 
Zanimljiva informacija;
Engleska kraljica Katarina Aragonska (Catalina de Aragón y Castilla), supruga kralja Henrija Osmog (Henry VIII) izjavila je da nema ljepše umjetnosti od čipke, kad ju je dobila na poklon od flamanskih čipkara iz grada Briža. Nakon 450 godina riječi kraljice Katarine ponovili su svi modni kritičari “nema ljepše umjetnosti od čipke”.

I za kraj da se malo nasmijete. Dok sam guglala slike vezane za čipku naišla sam na ovu sliku:

Nekome se nana, majka/ baka baš potrudila :)

Do idućeg posta :**

petak, 17. siječnja 2014.

Prodaja nakita u humanitarne svrhe

                                                                           Pomozi sebi pomažući drugima. ~John M. Templeton

Tvoja pomoć je zaista potrebna, ali ljudi će te možda napasti kad im pomogneš, pomozi im unatoč tome. Majka Tereza


U današnje vrijeme svjedoci  smo da ljudi sve više i više trebaju našu pomoć. Mnogo je onih kojima je novac potreban da bi preživjeli, bilo da je potreban za osnovne namirnice ili za liječenja. S tim da živimo u državi od koje i nemamo neku korist, ljudi su primorani da se sami snalaze za potrebna sredstva, te sve to obično završi sa humanitarnim akcijama, u kojima se očekuje samo od običnog naroda da odigra glavnu ulogu, ali jedno je sigurno, narod će uvijek pomoći.

Prije nekoliko mjeseci naišla sam na Facebook-u grupu pod nazivom Prodaja nakita u humanitarne svrhe. Tu djevojke prodaju nakit bilo nov, bilo polovan. po vrlo povoljnim cijenama. Možete mnogo toga pronaći za sebe, kupiti, a ujedno i pomoći nekome, jer sav prikupljeni novac djevojke uplaćuju na račun onoga kome je potreban, ili odmah kupe namirnice i odu u posjetu toj osobi. Tu kasnije i postave slike uplatnica iz banke ili računa iz prodavnica uz slike ukoliko su lično posjetile neku osobu.

Ja sam i sama dosta toga kupila, vjerujte daa ima jako lijepog nakita, i ako nešto kupite nećete se pokajati, pa i ukoliko vam se nešto ne svidi računajte na to da ste nekome pomogli. :)






Ovo je dio nakita koji smo sestra, mama i ja kupile. Nisam stigla sve iskupiti da uslikam.

Ukoliko želite kupiti nešto za sebe, (a samim tim ćete pomoći ljudima kojima je to jako potrebno), posjetite njihovu stranicu na Facebook - u. (Prodaja nakita u humanitarne svrhe). Možete i donirati nakit koji više ne nosite, jer sigurno ga tamo negdje čeka nova vlasnica. :)

Pored toga priključile su im se i djevojke koje prodaju šminku pa ukoliko niste pronašle ništa od nakita za sebe, pregledajte albume sa šminkom, vjerujem da ćete tu pronaći nešto što će vam odgovarati.  - Bitno će pomoći!

Ne smijete izgubiti vjeru u humanost. Humanost je okean; ukoliko se nekoliko kapi okeana uprlja, cijeli okean ne postaje prljav.
Mahatma Gandi

petak, 10. siječnja 2014.

Daily dose of inspiration. (Interior)

U jednom od prošlih postova rekla sam da ću uvesti bar jednom mjesečno post "dnevna doza inspiracije". Jedan takav post ste već vidjeli, a bio je isključivo vezan za modu, modne dodatke i sve što me u tom trenutku inspirisalo.
Ovaj put post će biti malo drugačiji, ima istu temu, ali ovaj put dnevna doza inspiracije je vezana za interijer. Nedavno sam čitala neke članke na netu i između ostalog naišla na slike interijera koji su me oduševili. Volim kad ljudi kreativno urede svoju kuću, stan, sobu. S tim da ja još nemam baš, baš svoju kuću, onda se toliko i ne miješam u mamine odluke, dam pokoji savjet kako i šta bih ja uradila, ali odluke prepuštam njoj. Kad ja budem imala svoje mjestašce onda ću moći olako da eksperimentišem.
Mene jako privlače antikviteti, vintage i retro komadi namještaja.  Detalji koji prostoriji daju neki poseban izgled, raznorazni okviri za slike, neobični lusteri, komodice, tapete... Takve stvari zanju biti skuplje, ali ako neko već ima novac, onda bi bilo pametno da uloži u dobre komade namještaja koje će prije svega imati dugi niz godina.
Neki ljudi vole moderno uređenu kuću / stan, neki prepunu antikviteta, retro i vintage stvarčica, dok bih ja  možda to malo i pomiješala, ne da bude pretjerano, nego onako decentno, malo moderno, malo vintage. Što da ne!?









Ok! ovo je samo za gledanje.








Ovo mi je extraaa!!!
Ovo je samo jedan mali mali dio u moru svih tih ideja vezanih za uređenje interijera. Jednostavno se čovjek ne može ni odlučiti, šta i kako. Možda je najbolje onda iskoristiti ono što već imaš, promijeniti malo izgled, nešto dodati, nešto oduzeti i napraviti svoje malo unikatno carstvo.